Sto padesát milionů korun vybrala pro Ukrajinu Paměť národa

/ /

Proč lidé, kteří natáčejí vzpomínky pamětníků, nyní vypravují na Ukrajinu kamiony plné neprůstřelných vest a helem? Protože zlu se neustupuje. A pokud můžete účinně pomoci, neváhejte.

Nezisková organizace Post Bellum, správce projektu Paměť národa, na konci roku 2019 založila ve Lvově pobočku „Paměť národa Ukrajiny“. Novináři na Ukrajině zaznamenali desítky příběhů především z doby stalinistických represí, ptali se na osudy disidentů a politických vězňů. Těsně před vypuknutím konfliktu ukrajinští kolegové prosili o pomoc pro ukrajinskou nadaci Come Back Alive, která vybavovala ukrajinskou armádu nesmrtícími prostředky – převážně drony.

Česká Paměť národa se rozhodla oslovit své podporovatele a vybrané peníze poslat zmíněné ukrajinské nadaci. Během dvou dní konfliktu se ale nadace musela z Kyjeva evakuovat. Poslala naléhavý vzkaz, že není již schopna nakupovat a distribuovat tolik potřebné neprostřelné vesty, helmy a optiku. Proto prosí českou organizaci Post Bellum, aby se podle svých možností této činnosti chopila.

„Když mě před měsíce Mikuláš Kroupa nabíral do Paměti národa, myslel jsem, že budu natáčet příběhy pamětníků a jezdit po světě. Jenže teď organizuju tisíce helem a neprůstřelných vest z celé Evropy a zařizuji jejich převoz na frontu na Ukrajině. A jsem za to rád! Děkuji vám za tuhle příležitost,“ říká Martin Ocknecht, šéf sbírky Paměti národa pro Ukrajinu.

Za vaše dary nakupujeme ochranné vybavení zvyšující bezpečnost obránců Ukrajiny jako jsou neprůstřelné vesty, helmy, rukavice, vysílačky, drony s nočním viděním, zdravotnický materiál a další neútočné vybavení. Spolupracujeme zejména s ukrajinskými obránci ale i s dalšími organizacemi a jednotlivci. Pomoci můžete zde. 

Pomoc organizujeme ve spolupráci s ukrajinskou ambasádou

Množství odvážených neprůstřelných vest, vojenských helem, zdravotnického materiálů a mnohých dalších předmětů pro obránce Ukrajiny se každý den mění podle mnoha okolností, především podle času dodání od výrobce. Denně ze tří skladů vypravujeme ve spolupráci s ukrajinskou ambasádou tranzity, náklaďáky a kamiony směřující na různá místa na Ukrajině, kde se vedou nejtvrdší boje.

„Přesnější místa uvádět nemůžeme, abychom neohrozili konvoje,“ uvedl Jan Polouček, provozní ředitel Post Bellum. Dodávky stovek neprůstřelných vest a helem odjíždí z Prahy víckrát denně a na místo dorazí do 24 hodin. Jan Polouček dohlíží nad přesným přehledem jednotlivých tzv. kontraktů, tedy obchodů s výrobci obranných prostředků a zdravotnického materiálu, kontroluje dosud utracené peníze ze sbírky i dosud domluvené finanční částky. Do pátku 4.3. byla podle Poloučka utracena necelá polovina vybraných peněz, tedy skoro sedmdesát milionů korun.

„Klíčové bylo nastavit kompetence v týmu, aby bylo prostě jasné, kdo a za co odpovídá. Jak spolu komunikují, jak sdílí informace, tak aby byl ve všem absolutní pořádek. Je to pro nás nová činnost, kterou jsme si ještě před týdnem nedovedli představit. A teď ji děláme. A jako spoustu jiných našich činností ji děláme velmi profesionálně a dobře,“ říká Jan Polouček, provozní ředitel Post Bellum. 

Tušíme, co prožívají, říkají váleční veteráni z Afghánistánu

Neprůstřelné vesty, helmy, vojenské oblečení, jako jsou boty a bundy, do skladů Paměti národa přiváží i novodobí váleční veteráni z různých misí nebo dokonce aktivní vojáci. Vyjadřují obdiv a solidaritu ukrajinským obráncům.  Mnozí říkají, že s obránci Ukrajiny soucítí, tuší, v jaké svízelné válečné situaci se tito lidé nacházejí. A to je důvod, proč přinášejí pro Ukrajinu svoji osobní výstroj.  Jaroslav (nechce být jmenován celým jménem), který na Ukrajinu dopravil přes sto neprůstřelných vest, zdůrazňuje, jak je důležité myslet na obyčejné lidi na Ukrajině:

„Jsou tam normální lidé, kteří to teď potřebují. Ty moje vesty sice nesplňují specifikace pro použití pro boj v první linii, ale pomohou při výbuchu, proti pistolím, odraženým kulkám a střepinám. Lidé mají prostě větší šance na přežití. Ty vesty jsou sice staré a použité, ale pořád lepší než nic.“ 

Několik válečných veteránů z Afghánistánu a bývalých policistů pomáhá lidem z Paměti národa s technickými parametry obranných vojenských prostředků. Vysvětlují například, co a za kolik kupovat, jak vesty kompletovat. Často „nákupčí“ Paměti národa musí koupit neúplné neprůstřelné vesty - zvlášť nosiče a pláty. Nákupčí kontaktují jednotlivé evropské výrobce a uzavírají obchody podle toho, co mají ve skladech a za jak dlouho jsou schopni prostředky dodat.

Nenoste Paměti národa humanitární pomoc, zatím...

 „Prosíme, aby nám lidé poslali finanční prostředky, nikoliv materiální pomoc, tedy kromě neprůstřelných vest a helem či zdravotnického materiálu pro polní nemocnice, a to ve větším množství,“ prosím Marie Janoušková, šéfka zahraničního oddělení Post Bellum, která se podílí na koordinaci sbírky pro Ukrajinu. Dodává, aby se lidé s tímto obraceli na jiné humanitární sbírky jako např. Člověka v tísni nebo státní instituce. Ubytování pro uprchlíky zajišťuje ministerstvo vnitra, podrobnosti najdete na https://www.suz.cz/. Podle ní je nyní důležité sledovat webové rozcestníky, které zájemce nasměrují. I Paměť národa připravuje humanitární pomoc, ale na pozdější dobu. Nyní v tzv. „horké“ fázi konfliktu chce vybavit obránce Ukrajiny přímo na frontách u větších ukrajinských měst.  

Pracuje se dlouho do noci i o víkendech

„Je to strašný kalup! Vznikl u nás v Post Bellum skvělý tým. Všichni pracují i přes víkendy. Podařilo se nám během dvou dní dostat na Ukrajinu obrovské množství materiálu a máme potvrzené, že to tam převzali a slouží to obráncům,“ říká Martin Kroupa, jeden z klíčových organizátorů sbírky. Dodává, že klíčem k úspěchu jsou určitá pravidla, kromě jiného dobrý spánek a udržet nervy v klidu, mít dobrou organizaci týmu, který je schopen přijímat a realizovat pokyny podle naléhavosti aktuální situace. Kromě dobře fungujícího týmu, který nyní čítá asi dvacet lidí, kteří dále koordinují asi stovku dobrovolníků, potřebuje Paměť národa zrychlené konání státních úřadů například při vydávání potvrzení o vývozu obranného materiálu:

„Dobrá zkušenost je, že když člověk chce a tlačí žádosti po všech možných úřadech, tak se podaří věc vyřídit během hodin. Dnešní situace otevírá dveře a úředníci řeší naše žádosti promptně. No, člověk taky občas musí hodně zadupat, aby se věci pohnuly, ale daří se,“ říká Martin Kroupa, člen správní rady Post Bellum a jeden z organizátorů sbírky.

Jsme rádi, že čtete naše články!