Nenechte se zastrašit, vzkazuje Paměť národa sportovcům

/ /
Československé sportovkyně před odletem na olympijské hry v Londýně v létě roku 1948
zdroj: Paměť národa / archiv pamětnice Věry Růžičkové

V těchto dnech v Číně startují XXIV. zimní olympijské hry. Radost ze sportovních výkonů však kalí fakt, že se konají v nesvobodné zemi.

Sedm let měla Čína na to, aby připravila zimní stadiony, lyžařské trasy, bobové dráhy. Zároveň čínské vedení mělo příležitost k reflexi a zamyšlení nad Olympijskou chartou. Pronásledování oponentů čínského komunistického režimu je v rozporu s olympijským rytířským duchem, kterým se sportovci a organizátoři her zaštiťují v olympijském slibu.

V Číně vládne komunistická strana. Nekonají se zde svobodné volby. Máme věrohodně doložené, že se v Číně nacházejí koncentrační a pracovní tábory pro politické vězně. V Číně se hrubě porušuje právo na svobodu slova. Soudruzi za pomoci nejmodernějších technologií stvořili důmyslný systém kontroly nad občanským životem každého obyvatele…

Mám obavu o naše sportovce. Držím palce, aby zvítězili. Ke zdravému tělu patří i zdravý duch. Vzpomeňte na Věru Čáslavskou. I drobnými gesty můžete vyjádřit podporu lidem, kteří jsou čínským režimem pronásledováni. Bohudíky reprezentujete svobodnou zemi, která prošla zkušeností nesvobody v totalitních režimech ve 20. století. A je na každém z nás, jak rozumíme odkazu našich předků. Nenechte se zastrašit.

Držte se!

Vzpomínky Věry Čáslavské pro Paměť národa byly zaznamenány v rámci projektu Sportovní příběhy 20. století ve spolupráci Post Bellum a Českého olympijského výboru

 

Autor Mikuláš Kroupa je zakladatelem Paměti národa a členem Rady České olympijské akademie

Jsme rádi, že čtete naše články!