Pomozte nám vydat komiks o veteránech RAF, vzdáte jim hold. A získejte i odměnu!

/ /
RAF
HANGÁR: RAF ve vzduchu i na zemi ​
HANGÁR: RAF ve vzduchu i na zemi ​

Paměť národa s nakladatelstvím ARGO připravují komiks s názvem „HANGÁR: RAF ve vzduchu i na zemi“. Nad zpracováním příběhů pěti hrdinů má odborný dohled vedoucí dokumentaristiky Paměti národa František Štambera. Komiksu se už nemůže dočkat! A děkuje za podporu!

Proč je důležité si příběhy lidí z RAF připomínat? 

Tohle je nesmírně slavná kapitola našeho zahraničního odboje. RAF byla dlouho tváří vzdoru a aktivního odporu proti Němcům. Zároveň jsou to neuvěřitelně inspirující příběhy. Jak žen, tak mužů. 

Na příbězích se podílí pět různých autorů a pět různých ilustrátorů… 

Přesně tak, naším cílem je rozmanitost. Já jsem se tak snažil i vybírat pamětníky, aby totiž každý představoval jiný aspekt služby pro RAF. Proto je tam bombardovací pilot a příslušnice pozemního personálu, potom lidé, kteří bojovali ve Francii, nebo i člověk, který prošel ruskými gulagy. Rozmanitost je vážně naším cílem, proto je fajn, že každý příběh bude jiným autorem jinak zpracovaný.

Celý projekt vzniká pouze z autentických nahrávek pamětníků? 

Nejen z nich. Na pozadí jsou i obsáhlé rešerše, navíc tvůrci komiksu se ptají na spoustu věcí, které je třeba dohledávat. Máme tady úžasného kreslíře, který se mě ptal, jaké bylo počasí v ten daný moment, který kreslí, nebo jak vypadal gulag a uniformy strážců. Jsou to zajímavé dotazy a ty nás taky nutí k archivním a literárním rešerším. 

Bude komiks barevný?

Něco bude barevné, ale každý výtvarník má svůj specifický styl, který do toho vloží. Některé příběhy budou černobílé, protože jim to prostě sluší. Když se bavíte o gulagu, tak to není zrovna nejpestřejší prostředí, a naopak někde to k tomu úplně vyzývá, třeba obraz modrého nebe.

Představujete si knihu jako komiks pro dospělé, nebo spíš pro děti?

Já doufám, že to bude propojené. Jak jsem říkal, že každý kreslíř má svůj specifický styl, tak některá část možná bude bližší dětem, a některá je pak velmi realistická. Viděl jsem skici třeba z těch gulagů a ty přinášejí hodně tíživou atmosféru. Takže doufám, že komiks dokáže oslovit všechny.

Proč vlastně chcete ty osudy přiblížit formou komiksu?

Nechci, aby to znělo nějak moc populárně, ale víte, že žijeme v době, kdy komiksy o hrdinech a superhrdinech jsou zkrátka velmi atraktivní. Je to taková výtvarná zkratka. A mě baví představa, že ukážeme hrdiny a jejich příběhy právě touto formou. Podle mě je to zcela náležité k tomu, co oni zažili a osobně ustáli. 

Služba Čechoslováků v RAF je výraznou kapitolou dějin odboje. Ze svědectví, která jsou uložena ve sbíce Paměť národa, jsme vybrali pětici skutečných životních příběhů, které vytvářejí pestrý obraz zkušeností veteránů 2. světové války. Čtenářům zprostředkujeme příběhy letců Františka Peřiny, Imricha Gablecha, Aloise Šišky a také dvou žen z prostředí letectva Edith Weitzenové-Nettl a Margity Schneiderové-Rytířové. Právě návrat do vlasti i následné rozporuplné pocity pak spojují všechny příběhy. Příběhy pamětníků tím ukazují hodnotu svobody, její cenu, smysl a různé způsoby boje za ni.

Vy jste se osobně poznal s Františkem Peřinou, jedním z hrdinů.

Rád na něj vzpomínám. František Peřina je pro mě nějakým způsobem zásadní. Pro mě byl jedním z impulsů, proč jsem se o historii našeho západního odboje a letců začal zajímat hlouběji. Vlastně mě to k tomuto řemeslu přivedlo a dost možná i do Paměti národa. 

Je tedy z té pětice vaším osobním favoritem?

Těžko říct. Každý příběh je nějakým způsobem specifický. Já jako historik se snažím nenechat se ovlivňovat emocemi nebo vzpomínkami, protože jsem si vědom silných i slabých stránek lidí a jejich příběhů.

„Bez žen by se nelétalo.“

Dvě osoby z pětice hrdinů jsou ženy. Proč se do výběru dostaly?

O tom vlastně vůbec nebyla debata. Výběr se zrodil úplně organicky, protože ženy byly důležitou součástí této historické kapitoly a mě mrzelo, že jsou často opomíjeny. Je to jiný pohled na leteckou službu, ony totiž zažívaly nesmírně zajímavé příběhy. Bez žen by se nelétalo. 

Co lidé vyjádří, když podpoří vznik komiksu? 

Především podpoří úžasný projekt, který opravdu vzdává hold lidem, kteří si ho zaslouží a kteří byli třeba opomíjeni. A speciálně ty ženy. To jsou úplně neznámé osudy a příběhy, které do všeho zapadají. Mojí ideou je, že projekt bude natolik úspěšný, že to třeba nebude poslední komiks, který vyjde z pamětnických příběhů. Mně by se moc líbilo vytvořit komiksovou učebnicovou sérii o dějinách Československa 20. století. Nápadů je spousta.

Co byste podporovatelům rád vzkázal?

Lidem, kteří už projekt podpořili, bych chtěl samozřejmě velice poděkovat a moc mě těší, že vnímají důležitost komiksu, který se snažíme vydat. Poctí tím hrdiny. A to platí i pro ty, kteří by nás teprve mohli podpořit. Jedná se skutečně o příběhy reálných lidí a všechno vychází ze záznamů, které jsme s nimi natočili přímo na kameru. Podpoříte autentické příběhy vycházející z autentických slov skutečných lidí. 

HANGÁR: RAF ve vzduchu i na zemi
HANGÁR: RAF ve vzduchu i na zemi
Za pomoc se vznikem knihy nabízíme kromě samotného komiksu také řadu zajímavých a často jedinečných odměn. Jednou z nich jsou zážitkové návštěvy leteckých muzeí spojené s prohlídkou modelů a přednáškou Františka Štambery o pěti hrdinech z chystaného komiksu, Nechybí možnost nafocení podporovatele v kukle a kombinéze před historickým modelem letadla. Trička HANGÁR a trenýrky RAF jsou jen pověstnou třešničkou na dortu. Máme i nabídku pro lidi, kteří chtějí být v knize uvedeni jako podporovatelé – ať už půjde o jednotlivce nebo firmy.