Podnikatelé

/ /
Roman Skamene
Roman Skamene

Soukromé podnikání patřilo k hlavním výdobytkům svobody, kterou přinesl listopad 1989. Mnozí obstáli a vybudovali fungující firmy, řadu nových podnikatelů však „divoká“ 90. léta semlela.

Herec Roman Skamene získal v Československu na sklonku normalizace popularitu, mimo jiné díky roli veksláka ve filmu Bony a klid. Po listopadu 1989 se rozhodl, že si otevře restauraci poblíž Václavského náměstí v Praze, a že mu jeho známá tvář pomůže k úspěchu. Skončil však v těžkých dluzích, peníze z něj značně drsnými způsoby vymáhali gangsteři – a z malérů mu neméně drsně pomáhal majitel Discolandu Sylvie Ivan Jonák, později odsouzený za nájemnou vraždu své manželky.

Příběh Františka Kajgra je zcela odlišný a pro polistopadovou dobu rovněž typický: navázal na podnikání svého děda a spolu s příbuznými postupně vybudoval prosperující síť pneuservisů. Firmě KAJGR – prodej pneu se výborně dařilo až do roku 2014. I František Kajgr však nakonec přišel o všechno, za dosti temných okolností, v důsledku tzv. nepřátelského převzetí. O svůj majetek se soudí, podle všeho se soudy potáhnou mnoho let.

Sledujte v neděli 20. října 2019 od 18:15 na ČT2 nebo později na webu České televize