Prezident má obrovský neformální vliv na společnost, říká Danuše Nerudová

/ /
Prezidentská debata s Danuší Nerudovou v brněnském Institutu Paměti národa. Foto: Viola Hertelová
Prezidentská debata s Danuší Nerudovou v brněnském Institutu Paměti národa. Foto: Viola Hertelová

Paměť národa pořádá od října sérii předvolebních debat s kandidáty a kandidátkami na prezidenta České republiky. Jako první zavítala 12. října do brněnského Institutu Paměti národa Danuše Nerudová. Debaty s dalšími kandidáty budou následovat v listopadu a prosinci.

"Považujeme za důležité, abychom se kromě programových bodů a politických cílů kandidujících bavili i o jejich vztahu k naší minulosti, která je v mnoha ohledech problematická a je třeba se z ní poučit," říká dramaturg Institutu Paměti národa Brno Štěpán Alexander. U všech kandidátů bude tedy kladen důraz na jejich politická, ekonomická a sociální stanoviska, ale také vztah k historické paměti. První debatu s Danuší Nerudovou moderoval Štěpán Šůstek. 

Debata s Danuší Nerudovou v Institutu Paměti národa v Brně. 

Hned na začátku debaty Danuše Nerudová vyvrací názor, že prezident nemá tolik výkonných pravomocí, aby mohl ovlivnit zemi k obrazu svému a v té míře, jaká by odpovídala síle přímé volby. "Vzpomeňme si na éru prezidenta Václava Klause. Na to, jak deset let do této společnosti nasouval narativ o tom, že globální změna klimatu neexistuje. A deset let jsme se na této diskusi zasekli a zpochybňovali nejrůznější vědecké studie. A proto nám třeba ve struktuře energetického mixu ujel vlak o deset let."

Hlavní důraz v debatě byl ovšem kladen na historické a společenské souvislosti. Co si Danuše Nerudová myslí o tom, zda jsme se vyrovnali s totalitní minulostí? Naučili jsme se za posledních třicet let pečovat o demokracii? Podceňovali jsme ruskou hrozbu?  Je pro nás do budoucna problém vliv Číny? Jak Danuše Nerudová vzpomíná na rok 1989? Proč je potřebná a přirozená participace žen na veřejném životě včetně nejvyšších ústavních funkcích? A které ženy z české politické historie jsou pro Danuši Nerudovou dodnes inspirativní?

Podívejte se na debatu s Danuší Nerudovou na youtube kanále Paměti národa. 

Jsme rádi, že čtete naše články!