„Nejsme jako oni.“ Heslo, které znamenalo: Budeme je porážet ve volbách...

/ /
„Nejsme jako oni.“ Heslo, které znamenalo: Budeme je porážet ve volbách...

Proč jsme se třiatřicet let po listopadu 89 ocitli v situaci, kdy si v prezidentských volbách vybíráme i mezi exponenty komunistické éry? Bylo možné zakázat KSČ? Má po třiceti letech platit lustrační zákon? A jak na troskách starých křivd nebudovat nové?

Podcast Paměti národa Dobrovský & Šídlo. 

 

Spotify

YouTube

Každý desátý člověk v bývalém Československu, počínaje v to děti i seniory,  byl  v roce 1989 členem v KSČ. K tomu kandidáti členství ve straně, členové Svazu československo-sovětského přátelství, stínových politických stran v Národní frontě. Skoro každý byl aspoň v Revolučním odborovém hnutí, řadu věcí nešlo dělat jinak než na půdě Svazarmu a tak dále. Jak v takové zemi udělat dekomunizaci? Jan Dobrovský k tomu podotýká:

Kdo stál tehdy proti režimu? Moc jich opravdu nebylo. A z těch, kteří byli proti, bylo překvapivě mnoho bývalých komunistů. Těch, kteří byli během padesátých let nebo i později ve funkcích a stali se reformními komunisty, posléze vyhozenými, nebo sami ze strany odešli.

„Já sám jsem v těhle botách nechodil, bylo mi tehdy sedmnáct a nemusel jsem se v tomhle směru rozhodovat", podotýká Jindřich Šídlo. Ale k obecné situaci dodává:

Mezitím přece vyrostlo několik politických generací. Přišly, odešly, přesto politický provoz dnes vygeneroval i dva kandidáty do prezidentských voleb, jako jsou Andrej Babiš a Petr Pavel. Takže řada lidí asi získala pocit, že základem nějaké porevoluční společenské dohody se stalo, že KSČ nebude zakázaná a že se stane součástí regulérního politického boje. 

Bylo tedy heslo „nejsme jako oni" správné? Jan Dobrovský vysvětluje, proč pro něj osobně platí i po letech: „Nechtěli jsme za žádnou cenu zažít ten pocit nespravedlnosti, který vyplývá z uplatňování kolektivní viny." A potom - když neexistuje kolektivní vina, jak zároveň odsoudit zločinný režim, kterému se většina přizpůsobila? O těchto i mnoha dalších otázkách bude řeč ve 44. díle podcastu Paměti národa Dobrovský & Šídlo. 

Milí posluchači, přátelé, příznivci. Náš podcast Paměti národa „Dobrovský & Šídlo“ získal neuvěřitelné třetí místo v kategorii Podcast roku v nejprestižnější české internetové ceně Křišťálová lupa 2022. Máme z toho obrovskou radost a moc děkujeme všem, kteří nám dali svůj hlas! Je vidět, že řady našich posluchačů rostou a budeme se dál snažit, abyste nás měli důvod poslouchat i dál a udrželi jsme laťku. 12. prosince nás můžete vidět naživo v Ostravě v Kulturním domě Poklad. Vstupenky jsou ještě k dostání, těšíme se na vás!