Sametová revoluce bez internetu

/ /
Studenti šířili své texty o zásahu na Národní třídě a svých požadavcích sami po celé republice.
Studenti šířili své texty o zásahu na Národní třídě a svých požadavcích sami po celé republice.

Studenti a Občanské fórum měli pouhý týden na získání veřejnosti na stranu svých požadavků – oficiální média totiž o zásahu téměř neinformovala, s výjimkou deníku Lidová demokracie, později Svobodného slova a Mladé fronty.

Studenti v pondělí 20. listopadu brzy ráno obsadili budovy všech fakult v Praze, vyučujícím oznámili, že zabírají veškerou techniku (psací stroje, telefony, kopírky, faxy, dálnopisy), aby mohli šířit informace o zásahu a generální hodinové stávce, vyhlášené na pondělí 27. listopadu. Studenti ve školách v podstatě žili, vyráběli letáky, vymýšleli slogany a organizovali výjezdy mimo Prahu, aby vysvětlili co největšímu počtu lidí, proč stávkují a co požadují.  Postupně se k nim přidali mimopražští studenti a středoškoláci.

Studenti FAMU rozmnožovali vzácný videozáznam ze zásahu na Národní třídě. Zasahující jednotky totiž postupovaly s brutalitou proti všem kameramanům či fotografům a usilovaly o zničení veškeré video či fotodokumentace. Lidé studentům nosili videokazety VHS, které byly v té době dostupné jedině v Tuzexu, často stávalo, že záznam z Národní přepisovali na již jednou nahrané kazety. Československá televize odvysílala záběry z Národní třídy až týden po zásahu na Národní třídě, v pátek 24. listopadu.

Fotografie (17)