Místa Paměti národa
cs_CZ de_DE en_GB fr_FR hr_HR hu_HU hy_AM ka_GE pl_PL ro_RO ru_RU sk_SK uk_UA 

Zdeňka Křížová, rozená Hnitková (1940) - Životopis


Veškerá práva k užívání těchto materiálů vycházejí z práv konkrétních projektů. Pokud můžete doplnit materiály k tomuto pamětníkovi, prosím, kontaktujte nás.

Thomas Jefferson: Neobtěžuj ostatní s tím, co můžeš udělat sám

Zdeňka Křížová, rozená Hnitková, se narodila 26. března 1940 v Praze. Rodina i prarodiče z matčiny a otcovy strany žili v Kralupech. Otec matky pamětnice byl váženým člověkem, ředitelem místního lihovaru. První ucelená vzpomínka Zdeňky Křížové je na devastující nálet na Kralupy v březnu 1945. Po válce byl dědeček zbaven místa a nařčen ze spolupráce s Němci. Rodina přišla o majetek i společenské postavení a označili ji jako politicky nespolehlivou. Pamětnice vystudovala střední pedagogickou školu, šanci na pokračování studia na univerzitě však neměla. Na umístěnku vystřídala zaměstnání na několika školách a v 60. letech se jí podařilo rozšířit si kvalifikaci o ruštinu, hudební výchovu a posléze angličtinu, která se jí stala celoživotní profesí a zájmem.

Komentáře (1)

Kdy: 25.12.2015 11:56:00
Autor: Míša Čaňková, Jiná odbornost: collector
Popisek: Z Kralup do Prahy 4 Nového Podolí
Pamětnice má silné vzpomínky z dětství na bombardováni Kralup, ale její profesní vzpomínky se vztahují k Praze 4 Novému Podolí, kde žije od roku 1962.
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní badatelé. Do e-badatelny se můžete zaregistrovat zde.

VSTUP DO E-BADATELNY

Login:Heslo:

Registrace do e-badatelny

Ztracené heslo?


NASTAVIT JAKO HOMEPAGE  | RSS  | KONTAKTY  |  (c) 2000 - 2016 Post Bellum