cs_CZ de_DE en_GB es_CU fr_FR hr_HR hu_HU hy_AM ka_GE pl_PL ro_RO ru_RU sk_SK uk_UA 

Výstava „Příběhy 20. století“ je v ulicích k vidění až do 20. května

02/05/2017

Od 20. dubna až do 20. května 2017 si mohou lidé v ulicích Prahy připomenout deset nejdůležitějších fenoménů našich moderních dějin a seznámit se s osudy lidí, kteří je zažili doslova na vlastní kůži.

Výstavu „Příběhy 20. století“ je možné vidět třeba na pražské náplavce (u Mánesova mostu), u Jindřišské věže, na Náměstí Republiky či Náměstí Míru. Výstavní panely s ilustracemi Vojtěcha Šedy potkají kolemjdoucí i v Letenských sadech nebo na Strossmayerově náměstí.

 

 

Výstava vznikla už před rokem, u příležitosti deseti let vysílání rozhlasového pořadu Příběhy 20. století, který každý týden připravují Adam Drda a Mikuláš Kroupa. Organizátoři výstavy, společnost Post Bellum, ale výstavu umístili do ulic i letos. „Ty příběhy neztratily nic na aktuálnosti,“ domnívá se Michal Šmíd, spoluautor výstavy a šéfredaktor portálu Paměť národa, z něhož Příběhy čerpají. „Snažili jsme se převyprávět osudy pamětníků stručně a zároveň srozumitelně, aby dokázaly oslovit třeba lidi čekající na tramvaj,“ dodává.

 

 

Ve sbírce Paměť národa je už zdokumentováno přes 6 800 příběhů válečných veteránů, přeživších holocaustu, odbojářů, politických vězňů i disidentů, ale i agentů či spolupracovníků StB nebo funkcionářů KSČ.  Jeden z dlouhodobě nejúspěšnějších dokumentárních cyklů „Příběhy 20. století“ vysílá každou neděli večer Český rozhlas Plus.

 

Výstava se 19. května přesune do obory Hvězda, kde den nato – 20. května od 11 hod. – startuje Běh pro Paměť národa. Běžci tak mohou symbolicky proběhnout celé 20. století. Jde o fundraisingový běh, kde zaplacením startovného účastníci přispějí na další nahrávání vzpomínek pamětníků do archivu Paměť národa.  Registrace je možná přes webové stránky nebo i na místě, od 8 hod. ráno. Patrony běhu jsou např. olympionici Vávra Hradilek a Eva Samková, herečka Lenka Krobotová nebo sestry Geislerovy.ENTER RESEARCH ROOM

Login:Password:

Registration to research room

Lost password?


SET AS HOMEPAGE  | RSS  | CONTACTS  |  (c) 2000 - 2018 Post Bellum