cs_CZ de_DE en_GB es_CU fr_FR hr_HR hu_HU hy_AM ka_GE pl_PL ro_RO ru_RU sk_SK uk_UA 

Hledáme pamětníky spjaté s pražským Masarykovým nádražím

02/01/2017

Současná přestavba Masarykova nádraží přinese nenávratné změny tohoto významného dopravního uzlu a dokumentaristé z Paměti národa se snaží zachovat aspoň část z jeho historie.

Hledají lidi, kteří pamatují Masarykovo nádraží za minulého století – samotné nádražáky, pokladní, zaměstnance stánků s občerstvením nebo trafik, kteří v jeho prostorách prožili velkou část života, a také pamětníky, jimž nějaká příhoda na nádraží zásadně vstoupila do života.


Jedním z takových lidí je i Felix Kolmer, který dostal v roce 1941 rozkaz dostavit na Masarykovo, tehdy Hybernské nádraží. Myslel si, že jede na víkend na práci. Místo toho nastoupil do vlaku do Terezína a další tři roky strávil v koncentračních a vyhlazovacích táborech. Na událost, která se na stanici odehrála o necelých padesát let později, nerad vzpomíná i Petr Mička, kterého zde při návratu z nepovolené akce zadržel tajný policista a vyhrožoval mu vyloučením ze školy a zbitím.


Příběhy bývalých zaměstnanců Masarykova nádraží a dalších lidí s ním svázaných chtějí natáčet dokumentaristé společnosti Post Bellum na počátku roku, vzpomínky budou zpracovány a publikovány v mezinárodní sbírce Paměť národa. Tipy na pamětníky může veřejnost zasílat Lindě Wolfové e-mailem na linda.wolfova@postbellum.cz nebo jí zatelefonovat na 777 200 220. Děkujeme!

ENTER RESEARCH ROOM

Login:Password:

Registration to research room

Lost password?


SET AS HOMEPAGE  | RSS  | CONTACTS  |  (c) 2000 - 2018 Post Bellum