cs_CZ de_DE en_GB es_CU fr_FR hr_HR hu_HU hy_AM ka_GE pl_PL ro_RO ru_RU sk_SK uk_UA 

Program Sametového centra vyvrcholí komentovanou vycházkou po místech spjatých se sametovou revolucí

07/11/2014, Michal Šmíd

V prostorách vybydleného domu pár kroků od Karlova mostu vzniklo během letošního listopadu Sametové centrum – ostrůvek nevšední kultury a jedno z míst připomínky 25, výročí pádu komunistické totality. V následujících dnech zde Post Bellum a ÚSTR pořádá několik besed a projekcí, dojde i na vzdělávací projekty nebo procházku po okolních místech paměti.

V pátek 7. listopadu zde proběhlo zahájení výstavy Příběhy našich sousedů. Ta sestává z příběhů pamětníků, které sesbíraly v rámci stejnojmenného projektu děti ze základních škol v Praze 5, Praze 10 a městské části Brno-střed.  Zároveň svou expozici VLNY - občanské aktivity před rokem 89 představili také kolegové  z Ústavu pro studium totalitních režimů. Obě výstavy budou k vidění  do konce letošního listopadu.

Z dalšího programu akcí pro veřejnost v Sametovém centru vybíráme:

Cáry starých filmů - 11. listopadu, 19:00 - 21:00

Z unikátních dokumentárních filmů složený pořad, který vznikl v rámci projektu Ústavu pro studium totalitních režimů nazvaného Historie českého undergroundu, je chronologicky propojen a ucelen komentářem jednoho ze zakladatelů zdejšího undergroundového hnutí Františka Stárka Čuňase. Objevují se v něm zcela amatérské práce, cvičení studentů FAMU, ale také profesionálně provedené dokumenty, věnující se tématu s nelíčeným zájmem.

Beseda s Mikulášem Kroupou (Příběhy 20. století) - 13. listopadu, 17:00 - 18:30

K čemu nám jsou příběhy z minulého století? Mohou nás příběhy z války a komunismu inspirovat? A jak? O omylech a úspěších dokumentaristů Paměti národa, o největší česko-slovenské dokumentaristické soutěži Příběhy 20 století, do které se můžete zapojit i vy, promluví autor dokumentárného rozhlasového cyklu Mikuláš Kroupa.

Projekce filmu „K. Ch. - příběh politické vězeňkyně" - 16. listopadu, 18:00 - 22:00

Přijďte si s námi netradičně připomenout výročí 17. listopadu 1989. Podíváme se na něj z perspektivy roku 1948, kdy byla hlavní představitelka našeho filmu, paní Karla Charvátová, zatčena a později znásilněna. Po projekci filmu představíme paní Charvátovou, čerstvě oceněnou Cenou Příběhů bezpráví za rok 2014, osobně v bilančním rozhovoru s publikem. Po jeho skončení vás zveme na bar ke kalíšku něčeho dobrého. Oslavte Mezinárodní den studentů setkáním s politickou vězeňkyní, kterou vedle let 1939 a 1989 nevratně zasáhl i 17. listopad 1948... a ona to zvládla. Přijďte si poslechnout, jak. (pořádá sdružení Poitictivezni.cz)

1989: Kntinuity a diskontinuity - 18. listopadu, 19:00 - 21:00

Listopadová revoluce je zpravidla představována jako zásadní rozchod s jednou etapou národních dějin. V novém společenském i politickém kontextu přetrvává řada reziduí starého režimu, ať už jde o postoje a hodnoty, či vzory jednání. Pokusíme se zejména na filmovém materiálu identifikovat spojitosti transformačního období s předcházející érou tzv. normalizace. Budeme také analyzovat diskurz veřejnoprávních médií a srovnávat ho s jinými paměťovými diskurzy. Čas: 19.00 - 21.00 Pořádá Ústav pro studium totalitních režimů

Staň se spolupracovníkem Paměti národa - 25. listopadu, 17:00 - 18:30

Jak najít a vyzpovídat pamětníka? Co všechno se odehrává od prvního oslovení respondenta po zveřejnění příběhu na portálu Paměť národa? Jak se zájemce může zapojit do našich aktivit? Na tyto otázky Vám odpoví správce portálu Paměť národa Michal Šmíd.

Komentovaný pěší výlet po významných místech spojených s Paměťí národa - 28. listopadu 17:00 - 18:30

Sraz v Sametovém centru, sluchátka zajištěna

Sametové centrum - ostrůvek nevšední kultury - se nachází v opuštěném domě v samém centru Prahy. Najdete ho na Malé Straně mezi Klárovem a Karlovým mostem na adrese Cihelná 4, Praha 1.

ENTER RESEARCH ROOM

Login:Password:

Registration to research room

Lost password?


SET AS HOMEPAGE  | RSS  | CONTACTS  |  (c) 2000 - 2018 Post Bellum